Často kladené otázky


Co je cílem Rekonstrukce Pirátů?

Chceme Piráty jako liberální a středovou úspěšnou stranu prosazující svobodu lidí, vzdělanost a soudržnost společnosti. Řekněme si otevřeně pravdu, že jsme narazili na limity našeho vnitřního fungování a musíme ho změnit. Kdo, když ne my, kdy když ne teď a jak jinak, než členskou iniciativou. Udělejme z Pirátské strany místo pro inspirativní spolupráci lidí a rozvoj talentů, které jsou podmínkou pro úspěšné politické strany, která slouží občanům tak, jak má. 

Cílem změn je zejména zfunkčnit Pirátskou stranu, aby co nejvíce času a energie dávala do práce pro lidi a navenek a ne tolik dovnitř, a aby zvolené vedení mělo reálné nástroje, jak realizovat mandát daný celostátním fórem a u každé výzvy byla jasná odpovědnost i pravomoci k jejímu řešení. Potřebujeme lépe využít naše silné stránky a odbourávat slabiny, nestřílet se do vlastní nohy a uvědomit si, že v digitální době pozornost, čas a energie patří mezi nejvzácnější statky. Přáli bychom si posílit opravdovou a přímou komunikaci a vzájemnou důvěru a aby se více členů a členek ve straně cítilo dobře.


Co to členům strany přinese, proč by měli výzvy podpořit svým podpisem?

Hlavně dobrý pocit, že naplňujeme smysl, proč Pirátská strana vznikla, a dobrou atmosféru pro smysluplnou práci, ve které se můžou podařit velké věci. A pokud se nám to podaří, tak i důvěru občanů a úspěch v politickém životě při naplňování našeho programu, zejména lepší podmínky pro úspěch v komunálních a krajských volbách a pro získávání nových členů a talentů. Máme teď možnost zjistit, kolik lidí skutečně podporuje potřebné změny a získat k tématům vnitrostranickou pozornost.


Kdo za iniciativou stojí?

Jak řekla Eleanor Rooseveltová: „Velké mysli diskutují o nápadech, průměrné diskutují o událostech a malé mysli diskutují o lidech.“ Návrhy prosím posuzujme podle jejich podstaty a přínosu, ne podle toho, kdo je předkládá. Za členskou iniciativou stojí skupina signatářů výzvy Rekonstrukce Pirátů, jejichž seznam bude zveřejněn na titulní stránce. Výzva má už 120 signatářů ze všech krajských sdružení. Mezi prvními signatáři jsou známé osobnosti Pirátů jako třeba Jan Lipavský či Olga Richterová. Kompletní seznam signatářů je na našem webu.


Jde o frakci?

Ne. Jde o členskou iniciativu. Podle stanov se každý člen může obracet na ostatní se svými iniciativami. Nechceme, aby se strana štěpila na frakce. Pokud má strana dobře fungovat, je potřeba, aby jak vedení, tak každý řadový člen převzali zodpovědnost za její chod a podíleli se na členských iniciativách, které řeší velké výzvy, které jsou před námi. Tyto iniciativy se mohou různě překrývat a zdravě fungující strana má řadu různých iniciativ a proudů, které jsou pluralitní a ve svém souhrnu utvářejí demokracii.


Nejste jen zhrzené bývalé vedení?

Jsou mezi námi jak lidé, kteří mají roli ve vedení strany, tak normální členové, kteří žádnou funkci nemají, o žádnou neusilují, ale současný stav je štve. Nemyslíme si, že k iniciativě a práci je třeba mít funkci. K výzvě se může přidat každý člen, neděláme žádné rozdíly ani se nezaměřujeme na adresnou kritiku lidí ze současného, minulého nebo budoucího vedení. Podstatné jsou pro nás hlavně činy, do kterých se výzva promítne, nejen podpisy pod peticí. Do budoucna se díváme optimisticky, námi navržené změny jsou promyšlené a věříme, že velká část z nich nakonec získá podporu na základě racionálního zvážení situace.


Takže chcete uzavřít fórum?

Internetové fórum je již dnes z části otevřené, z části uzavřené. Naším cílem je nastavit diskusní kanály chytře a před zveřejňováním návrhů je promýšlet. Novináři a konkurence čekají na každou naši chybu, aby nás vykreslili jako amatéry. V řadě případů se nám již osvědčilo, že věci řešíme nejprve interně uvnitř strany. Zveřejňování má i druhou stranu mince, že často nemáme možnost psát svobodně mezi sebou věci, aniž bychom se dávali všanc médiím a oponentům, takže někdy paradoxně brání otevřené komunikaci. 

Vedle toho nechceme, aby formát diskuse dával veřejnosti zavádějící představu o názorovém spektru uvnitř strany, kterou dnes vytváří uživatelé fóra, kteří leckdy nejsou členy strany ani příznivci. 

Přáli bychom si, aby Piráti a obecně jakákoliv moderní iniciativa měly funkční nástroj hodný digitálního věku, na kterém mohou demokraticky fungovat, diskuse budou kvalitní, strana bude v politické soutěži úspěšná a veřejnost to ocení místo toho, aby ji děsil každý nepromyšlený nápad.


Aktualizováno 13. 5. 2022.